ماه و ماه بان

فعالیت سایت در زمینه های: 1.کوهنوردی 2.مهندسی مکانیک 3.علوم داروسازی

ماه و ماه بان

فعالیت سایت در زمینه های: 1.کوهنوردی 2.مهندسی مکانیک 3.علوم داروسازی

ماه و ماه بان


قلی نژاد با انتقاد از عدم همکاری مراکز تحقیقاتی دزفول برای مقابله با تهدیدات زیست محیطی منطقه افزود:به رغم وجود مراکز تحقیقاتی متعدد در دزفول هیچ کدام در رابطه با حفظ گونه های در حال انقراض از جمله جنگل های بلوط شمال خوزستان همکاری نکرده و تنها توجه آنها معطوف به مسایل مالی است.

صبح امروز چهارشنبه ۲۶ آذر ماه همزمان با هفته پژوهش، همایشی تحت عنوان ” آشنایی با گونه در خطر انقراض لاک پشت فراتی” با حضور کارشناس خزنده شناسی کشور، صیادان ، محیط بانان و کارشناسان محیط زیست و همچنین اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد دزفول در سالن شیخ انصاری این دانشگاه برگزار گردید.

توجه مراکز تحقیقاتی دزفول به مسائل مادی است نه حفظ گونه های در حال انقراض منطقه

رئیس اداره محیط زیست دزفول  با بیان اینکه برای حفظ گونه های نادر و در حال انقراض گیاهی و جانوری و مسائل زیست محیطی منطقه نیاز به اقدامات پژوهشی و تحقیقاتی هستیم، افزود: در صورتی که یک طرح تحقیقاتی در رابطه با رودخانه دز اجرا نشود، این رودخانه نیز به سرنوشت تلخ رودخانه کارون دچار می شود.

” فرهاد قلی نژاد” به برگزاری پنج کارگاه آموزشی با موضوع لاک پشت فراتی در دزفول اشاره و گفت: لاک پشت فراتی یک از گونه های در حال انقراض است که زیستگاه اصلی آن تالاب های استان خوزستان است و در این کارگاه ها صیادان و محیط بانان با این گونه در حال انقراض آشنا شدند.

وی با انتقاد از عدم همکاری مراکز تحقیقاتی دزفول برای مقابله با تهدیدات زیست محیطی منطقه افزود:به رغم وجود مراکز تحقیقاتی متعدد در دزفول هیچ کدام در رابطه با حفظ گونه های در حال انقراض از جمله جنگل های بلوط شمال خوزستان همکاری نکرده و تنها توجه آنها معطوف به مسایل مالی است.

تصور غلط صیادان از لاک پشت فراتی، این خزنده نادر را تهدید می کند

در بخش دیگری از این همایش علمی، عضو هیات علمی دانشگاه کردستان گفت:لاک پشت فراتی تنها لاک پشت لاک نرم ایران است که پراکنش آن بر اساس منابع به خوزستان محدود شده و پراکنش جهانی آن در رودخانه دجله و فرات و انشعابات آن در عراق ،سوریه ،ترکیه و ایران برمی گردد.

“هانیه غفاری” با اشاره به تلاش های حفاظتی جهانی لاک پشت فراتی افزود: مردم فکر می کنند لاک پشت فراتی موجب مرگ ماهیان می شود به همین دلیل صیادان اقدام به کشتن این گونه در حال انقراض می نمایند در حالی که این گونه با لایروبی رودخانه ها بقای ماهیان را نیز تضمین می کند.

وی افزود: لاک پشت فراتی گونه ای نادر و در معرض انقراش است که در لیست قرمز سازمان جهانی حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.


منبع: دزفول امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی