ماه و ماه بان

فعالیت سایت در زمینه های: 1.کوهنوردی 2.مهندسی مکانیک 3.علوم داروسازی

ماه و ماه بان

فعالیت سایت در زمینه های: 1.کوهنوردی 2.مهندسی مکانیک 3.علوم داروسازی

ماه و ماه بان

۲۱ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۴ ثبت شده است


مجله «صعود» ، ماهنامه خبری فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در 11 شماره بین سالهای 87 تا 89 به صورت الکترونیکی منتشر شده است که به اخبار کوهنوردی در این سال ها و همچنین معرفی کوهنوردان و قله هایی همچون دائولاگیری می پردازد، سردبیری این نشریه برعهده حسین رضایی بود. بلاگ ماه بان جهت رفاه حال همنوردان این مجله ها را جمع آوری نموده و در آرشیو کامل آنها را منتشر نموده.


دانلود مجله ها در ادامه ی مطلب...


۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ ارديبهشت ۹۴ ، ۱۸:۰۵
آرش عبادی


زانودرد، دردی شایع میان کوهنوردان است. با نرمش های زیر زانوی خود را مقاوم نمایید تا همیشه آماده ی شرکت در برنامه های سنگین باشید.


۱) محکم کردن زانو: بنشینینید و پاها را مقابل خود دراز کنید. زانوی خود را هر چه محکم تر راست کنید ، آن را به زمین فشار دهید و هم زمان پا را از مچ به سمت خود بکشید. زانو را تا پنج شماره راست نگه دارید سپس آن را کاملاً شل کنید. (سه بار در روز هر بار ۱۰ مرتبه)

۲) محکم کردن زانو در حالت ایستاده یا نشسته: باید این تمرین را در فعالیت های روزمره خود بگنجانید. برای مثال هنگامی که برای مدت طولانی نشسته اید به دفعات زانوی خود را راست کنید.


مقاله در ادامه مطلب...


زانو


۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ ارديبهشت ۹۴ ، ۲۱:۳۳
آرش عبادی


سوختگی پوست توسط آفتاب در تمام فصول، مخصوصاً تابستان در میان کوهنوردان شایع است. در ارتفاع های بالاتر به دلیل بیشتر شدن شدت اشعه های نور خورشید این سوختگی نیز شدیدتر و بیشتر دیده می شود مخصوصاً اگر در مسیر حرکت به یخچال ها (یخ و برف) نیز برخورد کنیم. آفتاب سوختگی می تواند بسیار سطحی باشد، اما در برخی موارد بسیار مضر است به طوری که آسیب های آن تا ماه ها بعد بر بدن می ماند یا حتی ممکن است منجر به سرطان پوست گردد. راه پیشگیری آن استفاده از کرم ضد آفتاب به صورت مداوم در یک برنامه کوهنوردی، و محافظت از پوست بوسیله ی لباس می باشد. بلاگ ماه بان قصد دارد شما همنوردان عزیز را با موارد درمانی آن آشنا سازد.


مقاله در ادامه مطلب...۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ ارديبهشت ۹۴ ، ۱۷:۴۹
آرش عبادی


با توجه به شروع فصل گرما و اجتناب ناپذیری کوهنوردی و طبیعت گردی در فصل تابستان مخصوصاً در مناطق جنوبی همچو دزفول، لازم دانستم گزیده ای از کتاب مفید «مجموعه ای از اطلاعات پزشکی، بیماری ها، امداد و نجات برای کوهنوردی و سفر در طبیعت» نوشته ی دکتر حمید مساعدیان، را برای شما عزیزان ارائه کنم. امیدوارم این مطلب مورد استفاده شما کوهنوردان و طبیعت دوستان گرامی قرار گیرد.


تعاریف مهم:

• بهترین پوشش بدن در هنگام فعالیت در طبیعت در هر فصل و منطقه، لباسی است که در آن احساس سرما نکنید.
• اصطلاح (خستگی گرمایی) ناشی از افزایش دمای بدن که بی اشتهایی و عطش به مایعات از علائم آن است.
• حتی در فصل گرما به علت ترس از سرمازدگی، پوشیدن زیاد لباس می تواند باعث گرمازدگی شود.
• گرمازدگی یک اورژانس واقعی است.


مقاله در ادامه مطلب...


۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۸ ارديبهشت ۹۴ ، ۱۴:۱۹
آرش عبادی


ورزش کوه نوردی هم مثل دیگر ورزش ها (و شاید بیشتر از دیگر رشته ها) غیر از آمادگی جسمانی، نیازمند آرامش روحی و آمادگی روانی نیز است. بارها و بارها دیده شده کوهنورد از لحاظ آمادگی جسمانی هیچ کم و کاستی ندارد، اما به دلیل یک اتفاق بسیار کوچک که روی روحیه ی او تأثیر گذاشته، از ادامه ی حرکت نا امید یا به اصطلاح « زده می شود ». حتی برعکس این نیز صورت گرفته، که شخصی بدون آمادگی جسمانی، با اعتماد به نفس و روحیه ی بالا در برنامه ای موفق می شود. به متن زیر توجه فرمایید و با روح و روانی آماده، شاد و قوی صعود کنید... ◄ ماه بان ►


علایم بر انگیختگی روحی در کوهنوردی شامل موارد ذیل است:
افزایش آدرنالین، خشکی دهان، عرق نشستن بر کف دست ها، نیاز به دفع ادرار.
این علایم به خودی خود بد نیستند برای مثال: افزایش آدرنالین ضربان قلب را افزایش می دهد. در نتیجه اکسیژن بیشتری به بافت های عضلانی می رسد که به آن نیاز می باشد. افزایش عرق بر روی منافذ پوست نیز احتمال پارگی پوست را کاهش می دهد و دفع ادرار، وزنی را که با خود حمل می کنید پایین می آورد.
از سویی دیگر بالا رفتن میزان آدرنالین باعث کشیدگی عضلات هم می شود. از این روست که گاه کوه نوردان مضطرب دچار گرفتگی عضلات می شوند...


ادامه مقاله در ادامه مطلب...


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ ارديبهشت ۹۴ ، ۲۲:۳۳
آرش عبادی


زمین لرزه مهیب نپال که چندی پیش بخش های وسیعی از این کشور را زیر رو کرد، به مرتفع ترین قلل جهان نیز رحم نکرد به طوری که برآورد می شود رشته کوه های هیمالیا حدود ۱.۵ متر کوتاه شده است
 
به گزارش مهر درحالی که دانشمندان معتقدند فرآیند کوتاه شدن کوهستان های مرتفع زمین به واسطه فرسایش ناشی از وزش باد و بارش های متنوع در عرض میلیون ها سال طول می کشد اما حالا وقوع زمین لرزه نپال موجب شده تا این اتفاق تنها در عرض اندک زمانی آن هم به اندازه ۱.۵ متر صورت گیرد!
دانشمندان مرکز هوافضای آلمان با استفاده از داده های به دست آمده از ماهواره «Sentinel-۱a» متوجه کوتاه تر شدن رشته کوه های هیمالیا شده اند.
دانشمندان این اتفاق را در نوع خود حیرت انگیز توصیف کرده اند زیرا در طولانی مدت صفحه تکتونیک شامل هند در حال فشار آوردن به اوراسیا (آسیا و اروپا) است که در نتیجه این فرآیند هیمالیا مرتفع تر می شود اما پس از زمین لرزه نپال که کشته های فراوانی برجای گذاشت، این ارتفاعات ۱.۵ متر کوتاه تر شده است.
در همین حال مشخص شده که مناطقی از اطراف کاتماندو، پایتخت نپال به همان اندازه که هیمالیا کوتاه شده، مرتفع تر شده است.
درحال حاضر جمع آوری اطلاعات بیشتر در دستور کار دانشمندان زمین شناس قرار دارد تا به درستی معلوم شود که آیا این زمین لرزه تأثیری در ارتفاع اورست به عنوان مرتفع ترین قله جهان داشته است یا نه؟
۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ ارديبهشت ۹۴ ، ۲۲:۱۰
آرش عبادی


بلندترین دیوار مصنوعی صخره نوردی (صعودهای سالنی) در هلند ساخته شد . این دیوار که در شهر گرونینگن هلند و در مکانی زیبا احداث شده است دارای ارتفاعی بیش از ۳۷ متر است که از آن بعنوان بزرگترین دیواره صخره نوردی جهان یاد می شود . این بنای بلند که بر روی آن نام Excalibur (شمشیر افسانه ای شاه آرتور) نهاده شده در فضایی بسیار زیبا و دیدنی احداث شده که لذت صخره نوردی را دو چندان می کند.


بلندترین دیوار صخره نوردی جهان| HiPersian.Com  
بلندترین دیوار صخره نوردی جهان| HiPersian.Com

بلندترین دیوار صخره نوردی جهان| HiPersian.Com
 
بلندترین دیوار صخره نوردی جهان| HiPersian.Com۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ ارديبهشت ۹۴ ، ۲۳:۰۷
آرش عبادی


درد زانو، در کنار کمردرد از آسیب های رایج میان کوهنوردان آماتور و حتی حرفه ای است. گرچه آمادگی جسمانی و نرمش های قبل از شروع فعالیت کوهنوردی، احتمال بروز این آسیب ها را تا حد زیادی کاهش می دهد، اما بهتر است کسانی که تجربه ی زانودرد را داشتند یا می خواهند پیشگیری کنند به مطلب زیر توجه نمایند


قوی کردن عضله چهارسر باعث می شود که فشار از روی مفصل زانو که بزرگترین مفصل و در ضمن ضعیف ترین مفصل است برداشته شود .
بهتری کار برای جلوگیری از آسیب دیدگی زانو، قوی کردن عضلات چهارسر و همچنین عضلات دور مفصل می باشد که با شنا، راه رفتن توی آب و برف کوبی تقویت می شود .


یک نرمش ساده برای قوی سازی مفصل زانو:

بر روی زمین یا صندلی نشسته و پای خود را دراز کنید
آنگاه عضله چهار سر زانو را منقبض کرده و رها کنید
این عمل را با شمارش انجام دهید به تعداد زیاد ولی مدت انقباض کم حدود سه ثانیه و حرکت بعد پای خود را حدود 30 سانتیمتر از زمین بلند کنید و شروع به شمارش کنید .
با توجه به قدرت و مقاومت عضله خودتان مثلا تا بیست شمرده پا را بر زمین بگذارید، مجددا عمل را تکرار کنید، این دو حرکت باعث تقویت عضله می گردد.


ورزش قوی کردن عضله چهارسر زانو۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ ارديبهشت ۹۴ ، ۱۹:۳۵
آرش عبادی


یکی از اولین مطالب آموزشی ای که کوهنورد یاد می گیرد این است که وقتی سنگی از زیر پایش قل خورد و رفت برای خبردار شدن نفرات پایین و جلوگیری از برخورد باید بلند داد زد "سنگ...سنگ" اما چگونگی و جزییات مهم این اعلام خطر کمتر گوشزد می شود.


به این نکته توجه کنید که بطور ناخودآگاه فریاد هشدار هر چه بلندتر باشد خطر را بزرگ جلوه می دهد اما هیچگاه کلمه سنگ را کشیده ادا نکنید مغز ما تا قبل از پایان کلمه نمی تواند تشخیص کاملی از مفهوم آن داشته باشد و منتظر پایان صدا می ماند وقتی می گویید "سنـــــــــــــــگ" سرعت انتقال مفهوم را به تعویق انداخته اید که برای سقوط سنگ می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. بهتر است سه بار و بدون کشیدن کلمه داد بزنیم "سنگ سنگ سنگ"

هشدار "سنگ...سنگ" هرچند به کلمه سنگ اشاره می کند اما زنگ خطریست که از سقوط خطرناک چیزی خبر می دهد. وقتی تکه ای یخ یا حتی کوله سقوط می کند باز هم بگوییم "سنگ" فقط کافیست شنونده را هشیار سازیم حالا اگر کلمه ای باشد که مغز و گوش به آن عادت دارد فبها، وقتی فریاد "سنگ...سنگ" را می شنوید بایستی خیلی زود تصمیم بگیرید اولویت اول پنهان شدن سریع پشت یک مانع است (مثلا سنگی بزرگ) حتی بدون اینکه نگاهی به بالا بکنید و بخواهید سنگی که با سرعت به طرفتان می آید را رصد کنید و وقت طلایی فرار را از دست بدهید. صرفا زمانی که امکان پنهان شدن وجود ندارد جایز به دنبال کردن مسیر سنگ هستید تا بتوانید جا خالی دهید.

هرچقدر هم سنگ در حال سقوط به نظر کوچک و سقوطش کند باشد محض احتیاط هم که شده دوبار آرام بگویید "سنگ" ممکن است حین سقوط سرعت گرفته و منجر به حادثه شود. یا وقتی عضوی از گروهتان در پایین دست نیست اعلام هشدار را برای حضور احتمالی کسی که در دید شما نیست اما ممکن است در تیررس سنگ باشد پشت گوش نیندازید.
۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ ارديبهشت ۹۴ ، ۱۴:۴۷
آرش عبادی


امروزه در رشته ی کوه نوردی، اکثر گروه ها و تیم ها، برنامه هایی در مناطق مختلف و بعضاً جدید و بکر را برگزار می کنند که متأسفانه، یا عکس و متنی مکتوب از آن تدوین نمی کنند یا اینکه گزارشی مناسب و اصولی در اختیار خوانندگان قرار نمی دهند. بلاگ ماه بان قصد دارد در این مطلب، این اصول مهم را گوشزد و آموزش دهد.


گزارش نویسی سه مرحله دارد که عبارتند از :

  •  کسب آگاهی قبل از اجرای برنامه.
  •  مشاهده و بررسی هنگام اجرای برنامه.
  •  اصلاح پس از برنامه


کسب آگاهی قبل از برنامه مشتمل است بر خواندن تمام گزارش های قبلی, دیدن کروکی و نقشه و گفتگو با اشخاصی که برنامه موردنظر را قبلا اجرا کرده اند. به این ترتیب قبل از اجرای برنامه, تصویری ذهنی از برنامه ساخته ایم. منابع موجود که به طور معمول می تواند مورد استفاده قرار گیرد عبارتند از:

1. مجموعه گزارش برنامه ها در بایگانی گروه

2.  نقشه های کوهنوردی و کروکی های تهیه شده توسط کوهنوردان ,باشگاهها و سازمانهای کوهنوردی

3.  گزارش برنامه های موجود در سایتهای اینترنتی گروههای کوهنوردی

پس از کسب آگاهی, تصویری از برنامه ساخته ایم. مرحله بعد یعنی هنگام اجرای برنامه, زمان مشاهده و بررسی این تصویر است. گزارش نویس در این مرحله درستی یا نادرستی داده ها را مشخص می کندو پس از آن زمان نوشتن گزارش تمام اصلاحات را  بطور دقیق در آن وارد می کند.

همه ی مطلب در ادامه ی مطلب...۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۱ ارديبهشت ۹۴ ، ۱۸:۳۴
آرش عبادی


راه‌اندازی غرفه فدراسیون
در بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهرانبه همت کارگروه روابط عمومی، بین‌الملل و فرهنگی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و همکاری کمیته اجرایی نمایشگاه کتاب، غرفه‌ی این فدراسیون در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران راه اندازی شد.

محل غرفه‌ی فدراسیون که به منشورات حوزه کوه‌، کوهستان، کوه‌نوردی، صعودهای ورزشی و ... اختصاص دارد، در امتداد درب ورودی شماره 3 یا همان درب مترو بهشتی مستقر است.

بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 16 تا 26 اردیبهشت‌ماه (ساعت 9 الی 20 ) در مصلی امام خمینی(ره) با شعار «خواندن، گفت‌وگو با جهان» برقرار خواهد بود.

 


کروکی نمایشگاه:
 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ ارديبهشت ۹۴ ، ۲۱:۱۷
آرش عبادی


روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

18 اردیبهشت ( 8May )  مصادف با روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر
این سازمان بین المللی که با هدف تخفیف آلام انسانی و حفظ و پیشرفت بهداشت عمومی تشکیل شد، بر اساس موافقتنامه ژنو در سال 1864 میلادی و به خصوص به علت تلاش شخصی به نام ژن هنری دونان (Jean Henry Dunant) سوئیسی، "صلیب سرخ" نام گرفت.
در سال 1862 ، دونان کتاب "خاطره ای از سولفرینو Solferino " را شرح داد و خواستار تشکیل جمعیت های امدادی داوطلب برای تسکین آلام این گونه آسیب دیدگان از جنگ شد.

تاریخچه در ادامه مطلب...۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۹ ارديبهشت ۹۴ ، ۱۶:۱۷
آرش عبادی


مقاله ی تخصصی « نقش نیروی روانی در کوه نوردی » نوشته ی دکتر غلامحسین حسن پور، با تنظیم بنده، همان طور که از اسمش پیداست، ما را با عوامل روحی و روانی مؤثر در ورزش کوه نوردی آشنا می سازد، و اطلاعات دقیق و جامعی از این موضوع را آموزش می دهد و به اطلاع می رساند.


جهت دانلود این مقاله:

کلیک کنید
حجم: 24.2 کیلوبایت۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ ارديبهشت ۹۴ ، ۱۷:۲۰
آرش عبادی


طراح خلاق این چادر حبابی شفاف توانسته شب های پر ستاره را به خانه شما بیاورد، این چادر سبک و دارای کمد، قفسه و حتی روشنایی الکتریکی است.

طراح: Pierre Stephane Dumas


عکس های بیشتر در ادامه مطلب...
۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۴ ارديبهشت ۹۴ ، ۱۶:۵۰
آرش عبادی


طی جلسه ی کارگروه روابط عمومی هیئت کوه نوردی و صعود های ورزشی شهرستان دزفول، در سه شنبه 94/2/8 ساعت 21:30 ، تصویب شد که نمایشگاهی سه روزه با نام « انسان، کوهستان، محیط زیست » در سطح استان برگزار شود.

در این جلسه، مقرر شد که در کنار نمایش بهترین عکس های ارسالی، کلیپ های آموزشی و زیبای مربوط به کوهستان نیز پخش گردد، همچنین ابزار اولیه و فنی کوه نوردی و رشته های مرتبط نیز نمایش داده شود.

پیرامون این موضوع بحث ها و نظرات زیادی مطرح شد، مکان، تاریخ و محتوای آن مشخص گردید و مشکلات و مسائل پیش رو پیش بینی شد.

عکاسان عزیز، اگر تمایل به شرکت آثار خود در این جشنواره را دارید، منتظر اطلاعیه ی بعدی ما باشید… طبق پیش بینی های بعمل آمده به احتمال زیاد تاریخ برگزاری این نمایشگاه اواسط شهریور 1394 می باشد.

اطلاعات دقیق از نحوه ی برگزاری و زمان ارسال آثار و… متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

شرکت کنندگان در جلسه:

ریاست هیئت، اعضای کارگروه های روابط عمومی ، فنی و آموزش و کوه پیمایی.۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ ارديبهشت ۹۴ ، ۲۲:۲۴
آرش عبادی


مقاله در ادامه ی مطلب...


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۱ ارديبهشت ۹۴ ، ۲۰:۴۶
آرش عبادی


 

دره نوردی در ایران برای اولین بار در دره آندرسم و توسط گروهی نظامی صورت گرفت اما از سال 1387 به بعد این رشته مورد توجه کوهنوردان قرار گرفت و کم کم شاهد رشد آن و افزایش افرادی شدیم که در این رشته فعالیت دارند در صورتی که فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی هنوز هم طرح درسی برای آن ارائه نکرده است اما این رشته در سال 1391 و با برگزاری دوره ACA  و حضور مربی خارجی دچار تحول گردید و هرسال با اکتشاف و گشایش مسیر های جدید این رشته ورزشی گسترش بیشتری می یافت تا جائی که حتی بعضی افراد بدون آموزش راهنمای دره نوردی متاسفانه اقدام به برگزاری تورهائی برای افراد بدون تجربه کردند . در هر صورت فرود از کنار آبشارهای زیبا جذابیتی دارد که اکثر افراد را به سوی خود میکشاید در این سایت شما آموزشهای  تئوری لازم را برای دره نوردی فرا خواهید گرفت که البته برای ورود ایمن به دره نیاز به آموزش عملی نیز خواهید داشت. اما قبل از آموزش لازم میدانم که با منشور اخلاقی دره نوردان آشنا شوید

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۶ ارديبهشت ۹۴ ، ۱۹:۲۴
آرش عبادی

 

مقاله ی « افزایش قدرت تمرکز در سنگ نوردی » ترجمه ی قسمتی از کتاب Maximum Climbing نوشته ی اریک هورست می باشد که توسط  لیلا آب شیرینی ترجمه شده.

این مقاله برای اولین بار توسط سایت هیئت کوهنوردی دزفول منتشر شده، لذا کپی برداری از این مطلب حتما باید با ذکر نام سایت منتشر کننده صورت پذیرد.

 

.:: دریافت ::.

 

 

 


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۳ ارديبهشت ۹۴ ، ۱۶:۳۸
آرش عبادی


برای دیدن ابعاد واقعی، روی برنامه کلیک راست نموده و گزینه ی View image را انتخاب نمایید

 


۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۲ ارديبهشت ۹۴ ، ۱۶:۰۶
آرش عبادی

 

روز زمین پاک، هر ساله 22 آوریل، مصادف با 2 اردیبهشت در سراسر جهان برگزار می گردد. بسیاری از دوست داران محیط زیست از این روز با عنوان « روز تولد زمین » یاد می کنند، از آن جهت، مردم اقصا نقاط جهان در این روز با هدف احترام و پاس داشتن محیط زیست پیرامون خود، علاوه بر گرفتن جشن، به مدت یک هفته به فعالیت های زیست محیطی می پردازند.

این روز بر دوست داران محیط زیست خجسته باد.


پوسترهای این روز در ادامه مطلب...
 

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۲ ارديبهشت ۹۴ ، ۰۱:۵۵
آرش عبادی